smart akademia

Gotowy szablon strony Internetowej czy projekt indywidualny?

A może trzecia opcja? Wybierz najlepszy wariant dla swojej firmy.

Gotowy szablon, czy projekt indywidualny? – z tym pytaniem zmierzysz się w pierwszej kolejności, jeśli masz w planach stworzenie własnej strony internetowej. Jedna i druga opcja  ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od strony www i ile pieniędzy chcesz na nią wydać. Zarówno strona oparta na szablonie, jak i indywidualnym projekcie może być skuteczna, lub też nie. Jedna i druga może świetnie sprzedawać, albo przeciwnie, pełnić jedynie funkcję wizytówki. Aby dokonać świadomego wyboru trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Ten wpis z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji – gotowy szablon, czy indywidualny projekt, a może coś pomiędzy?

Marcin Skrobala – CEO, smart agency

Spis treści

Czym są szablony stron internetowych?

Szablon strony internetowej to gotowa strona www, która jest wcześniej zaprojektowana i przygotowana. Ma określony układ dla poszczególnych sekcji. Można ją dostosować do swojej firmy uzupełniając teksty, zdjęcia, kolorystykę i logo. W ten sposób powstaje unikalna strona internetowa, ale w określonym schemacie. Strona  oparta na szablonie nie oznacza gorszej jakości. Nadal jest funkcjonalna i potrafi dobrze sprzedawać.

Dobrze przygotowany szablon:

 • poprawnie wyświetla się na każdym urządzeniu
 • jest zaprojektowany w taki sposób, że klient w ułamku sekundy znajdzie to, czego szuka
 • uwzględnia specyfikę danej branży, pod kątem dostępnych funkcji, układu strony i elementów graficznych
 • ma dopracowany każdy detal, dzięki czemu strona wygląda profesjonalnie

Co oznacza strona z indywidualnym projektem graficznym?

Tworząc stronę w oparciu o indywidualny projekt graficzny nie ma mowy o szablonie, czy gotowych elementach. Grafik projektuje stronę od zera, a efekty jego pracy zależą w dużej mierze od doświadczenia. Zanim grafik zacznie projektowanie strony wspólnie z Tobą powinien zaplanować treści. Razem określacie jakie cele ma spełniać strona, co jest najważniejsze w Twojej ofercie, jak chcesz ją zaprezentować i co podkreślić.  Kiedy wiemy już jakie materiały i zdjęcia mają znaleźć się na stronie, grafik przystępuje do pracy.

Co jest lepsze – szablon strony, czy indywidualny projekt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy. Strona zbudowana z gotowych elementów może być tak samo skuteczna jak strona indywidualnie zaprojektowana. Bardzo dużo zależy nie od wyglądu, ale od treści, które są zamieszczone na stronie.

Wybierając indywidualny projekt strony, w pierwszej kolejności przygotowywane są przemyślane treści, a dopiero potem grafik zastanawia się jak je najlepiej zaprezentować na stronie. Zarówno tak przygotowane teksty, jak i indywidualna grafika, dają dużą szansę na wyróżnienie się na tle konkurencji. Ułatwiają również w znaczny sposób wypozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google, a wiadomo, że im wyższa pozycja, tym większa sprzedaż.

Jeśli wybierzesz gotowy szablon teksty musisz dopasować do układu szablonu. Oczywiście jest to jak najbardziej do zrobienia, tylko jest to po prostu trudniejsze i zdarza się, że nie ma miejsca na zamieszczenie wszystkich informacji. Mimo wszystko dobry szablon, zwłaszcza taki, który jest przygotowany z myślą o konkretnej branży, daje Ci spore możliwości i pozwala skutecznie sprzedawać.

Jak widzisz, ważne jest, żeby zarówno indywidualny projekt, jak i szablon były dobrze przemyślane – zaprojektowane tak, żebyś mógł w sposób przekonujący zaprezentować swoją ofertę.

Zalety i wady gotowego szablonu i indywidualnego projektu

Strony dzielą się na te, które sprzedają i te, które są tylko zwykłą wizytówką. Łatwiej jest stworzyć skuteczną stronę decydując się na indywidualny projekt, jednak są sytuacje, kiedy strona na szablonie w zupełności wystarczy. Są pewne uniwersalne wady i zalety obu rozwiązań, które warto sobie podsumować przed podjęciem decyzji:

Zalety szablonu:

 • niski koszt zakupu
 • szybkie wdrożenie
 • mało pracy po stronie klienta, związanej z przygotowaniem materiałów na stronę

 

Wady szablonu:

 • ograniczone możliwości dopasowania oferty do strony – oferta musi się dostosować do szablonu
 • widoczność elementów i sekcji, które nie są Ci potrzebne
 • ograniczony wybór funkcji

Zalety indywidualnego projektu:

 • strona jest idealnie dostosowana do Twojej oferty – zamieszczasz treści i materiały takie, jakie chcesz
 • unikalna szata graficzna, która wyróżnia Cię na tle konkurencji
 • nieograniczony wybór dodatkowych funkcji

 

Wady indywidualnego projektu:

 • duży koszt
 • dłuższy czas realizacji

A co, jeśli szablon jest ok, ale chciałbyś sam wybrać swój układ? Poznaj strony modułowe

Jako pierwsi możemy Ci zaproponować stworzenie profesjonalnej strony internetowej na trzy sposoby. Dwa pierwsze opisaliśmy powyżej, ale jeśli oczekujesz czegoś innego –proponujemy Ci trzecie rozwiązanie, czyli strony modułowe.

Co to są strony modułowe?

Strony modułowe są zbudowane z gotowych, wcześniej przygotowanych elementów. Strona składa się z różnych gotowych sekcji, które zostały przygotowane przez grafika. Można to porównać do budowania z klocków. Dokładając kolejne klocki otrzymujemy ostateczny kształt i strukturę strony.

W jaki sposób samemu wybrać gotowe sekcje i zaprojektować szybko stronę?

Stworzyliśmy bezpłatne narzędzie, dzięki któremu swoją stronę zaprojektujesz w kilka minut, zakładka po zakładce. Wybierzesz sekcje, które chcesz mieć na stronie, ich układ oraz kolory. To naprawdę przyjemne doświadczenie. Nie trzeba mieć do tego żadnej wiedzy na temat projektowania stron, bo narzędzie nie pozwoli Ci wybrać nieczytelnego układu, czy zamieścić poszczególnych elementów w złym miejscu.

 

My, kodując dla Ciebie stronę zachowamy wybrany przez Ciebie układ, ale dodamy też coś od siebie. Odpowiednio dobierzemy i rozmieścimy, kolory i dodamy elementy graficzne.

Podsumowując, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie? Odpowiedz sobie na 4 pytania

Przede wszystkim powinieneś sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:

Pytanie 1. Ile chcesz wydać pieniędzy na stronę?

Projekt indywidualny jest najdroższy, ponieważ grafik projektuje każdy element strony od zera. Wiadomo, że im więcej indywidualnych rozwiązań i narzędzi, takich jak kalkulatory, narzędzia do rezerwacji, tym strona będzie droższa. Jednak dobrze zaprojektowana strona to inwestycja, która Ci się zwróci.

Pytanie 2. Jak bardzo rozbudowana ma być Twoja strona lub sklep?

– jeśli potrzebujesz prostej strony typu wizytówka (one page), która zawiera tylko najważniejsze informacje o firmie i umożliwia szybki kontakt za pomocą formularza kontaktowego – dobrym pomysłem jest skorzystanie z szablonu

– jeśli potrzebujesz strony firmowej z kilkoma zakładkami, z formularzem kontaktowym, newsletterem, galerią zdjęć, osobną zakładką z cennikiem i ofertą – dobrym rozwiązaniem jest strona modułowa, jak również projekt indywidualny

– potrzebujesz bardzo rozbudowanej strony, z wieloma zakładkami – najlepszy będzie projekt indywidualny

Pytanie 3. Czy masz dużą konkurencję w sieci?

Jeśli masz dużą konkurencję w internecie to warto się wyróżnić i zamówić indywidualny projekt graficzny strony Internetowej, który bardziej przyciągnie uwagę klientów. Unikalność strony zachęci i zaciekawi odbiorców, którzy łatwiej Cię zapamiętają.

Pytanie 4. Ile masz czasu na zrobienie strony i jak bardzo chcesz się zaangażować w przygotowanie projektu?

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz szybko uruchomić stronę najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony modułowej lub gotowego szablonu. Grafik nie musi wówczas poświęcać dużo czasu na przygotowanie od zera indywidualnego projektu i pomijamy w ten sposób cały etap tworzenia strony.  

Cześć, chętnie z Tobą porozmawiamy

Skontaktuj się z nami napisz lub zadzwoń

Pracujemy w godzinach: 09:00 – 17:00

Telefon kontaktowy

Adres email

Napisz kilka słów o swoim projekcie

Formularz kontaktowy

Administratorem Twoich danych jest SMART WEB GROUP SP. Z O.O. z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim. Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych oraz polityką prywatności.

SMARTLETTER

Zapisz się do smartlettera, jeśli interesuje Cię rozwój marketingu w Twojej firmie.

SZYBKI KONTAKT
zadzwoń do nas

(+48) 531 666 804

Napisz do nas

© Wszystkie prawa zastrzeżone SMART WEB GROUP Sp. z o.o.

Explore
Drag