smart akademia

Omnibus - informacja o obniżce cen

Od 1 stycznia sklepy obok ceny promocyjnej, muszą pokazywać najniższą cenę z ostatnich 30 dni.

1 stycznia 2023 roku weszła w życie dyrektywa omnibus, która nakłada na przedsiębiorców obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również dodatkową informację o najniższej cenie towaru lub usługi w ciągu ostatnich 30 dni.

Jest to istotna zmiana dla wszystkich sprzedających, ponieważ dotychczas obniżone ceny mogły być prezentowane w sposób dowolny. Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mogli łatwiej porównywać ceny i wybierać te, które są dla nich najkorzystniejsze. Przedsiębiorcy natomiast będą musieli dostosować swoje działania do nowych wymogów, tak aby być zgodnym z prawem i uniknąć ewentualnych kar.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że dyrektywa omnibus nie wprowadza żadnych ograniczeń co do wysokości obniżek cen, a jedynie określa sposób ich prezentowania. Oznacza to, że przedsiębiorcy nadal będą mogli wprowadzać promocje i obniżać ceny swoich produktów czy usług, jednak będą musieli to robić w sposób jasny i przejrzysty dla konsumentów.

Spis treści

Kogo dotyczy dyrektywa omnibus i dodatkowy obowiązek informacyjny?

Nowe przepisy dotyczą zarówno sprzedaży w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym – także w reklamach.

Przepisy obowiązują sprzedawców, a zatem przedsiębiorców, którzy są stroną umowy z konsumentem. Przepisy nie dotyczą przedsiębiorców, którzy tylko pośredniczą w sprzedaży (internetowe platformy handlowe) albo jedynie dostarczają narzędzia umożliwiające porównywanie cen (porównywarki cenowe).

W jaki sposób wyświetlić dodatkową informacje o cenie w swoim sklepie internetowym?

W przypadku promocji, obok ceny trzeba podać informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Dla sklepów zbudowanych na WordPress przygotowaliśmy gotowe rozwiązanie w postaci wtyczki, która automatycznie dodaje informację o najniższej cenie obowiązującej w ciągu ostatnich 30 dni.  

  • Najniższa cena produktu prezentowana jest we wszystkich miejscach, gdzie wyświetlana jest cena produktu, np. na stronie z listą produktów oraz stronie produktu.
  • Informacja o najniższej cenie może być domyślnie widoczna zawsze wtedy, gdy produkt jest oferowany w promocyjnej cenie. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w panelu.
  • Wtyczka w standardzie posiada wersję polską i angielską. Jest możliwość wyświetlania informacji w dowolnym języku po użyciu wtyczki do tłumaczeń np. LocoTranslate.
  • Jest możliwość ustawienia, czy informacja będzie się wyświetlała przed czy po cenie prezentowanej przez WooCommerce.
  • Wtyczka oferuje shortcode do własnoręcznego umieszczania informacji o najniższej cenie w szablonie.

Wtyczka WordPress woocommerce omnibus

Wtyczka SMART WooCommerce Price History – prezentowanie najniższej ceny produktu w ciągu ostatnich 30 dni

Jakie kary grożą za niedostosowanie sklepu do wymogów dyrektywy omnibus?

Na przedsiębiorcę, który nie będzie wykonywał nowych obowiązków, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej będzie mógł nałożyć karę pieniężną do wysokości 20 000 zł. Z kolei, jeśli przedsiębiorca nie wykona nowych obowiązków co najmniej trzykrotnie w okresie 12 miesięcy, licząc od dnia, w którym stwierdzono naruszenie tych obowiązków po raz pierwszy, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną do wysokości 40 000 zł.

Cześć, chętnie z Tobą porozmawiamy

Skontaktuj się z nami napisz lub zadzwoń

Pracujemy w godzinach: 09:00 – 17:00

Telefon kontaktowy

Adres email

Napisz kilka słów o swoim projekcie

Formularz kontaktowy

Administratorem Twoich danych jest SMART WEB GROUP SP. Z O.O. z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim. Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych oraz polityką prywatności.

SMARTLETTER

Zapisz się do smartlettera, jeśli interesuje Cię rozwój marketingu w Twojej firmie.

SZYBKI KONTAKT
zadzwoń do nas

(+48) 531 666 804

Napisz do nas

© Wszystkie prawa zastrzeżone SMART WEB GROUP Sp. z o.o.

Explore
Drag